Žutica, naša autohtona sorta maslina, daje odličan plod i vrhunsko ulje. Po toj autohtonoj sorti je prepoznato naše Primorje, iako ona još uvijek nije zvanično upisana u svjetsku bazu sorti maslina. Stručnjaci tvrde da je to veliki hendikep, koji obavezuje na djelovanje sve zvaničnike, naučne institucije i one koji vole maslinarstvo.
Istraživanja pokazuju da je za ekstradjevičansko maslinovo ulje potrebno da stablo masline bude staro nekoliko stoljeća.
A mi se sa zemljama Mediterana ne možemo takmičiti po količinama proizvedenog ulja, ali možemo po njegovom kvalitetu. Posebno što u ulcinjskoj Maslinadi imamo zasade gdje je prosječna starost stabala oko 800 godina. U svijetu se naročito cijeni ulje koje se dobija od takvih maslina.
Inače, naša tradicionalna sorta masline ima karakterističan ciklus u pet godina: jednu godinu izuzetno plodnu, dvije prosječne, a dvije sasvim omanu.
No, to nije slučaj sa sortama koje su uvozne, a koje, uglavnom svake godine, dobro rađaju, odnosno od njih se dobija dosta ulja.
Zato mnogi Ulcinjani sade velike količine neautohtonih sorti, uglavnom italijanskih – lećino , koratina, askolana tenera, karolea, ili španska arbekina… Na ulcinjskom području je poznata i italijanska sorta dolće mele, koja je uzgajana decenijama u Ulcinjskom polju, dok ono nije pretvoreno u gradsko građevinsko zemljište.
Uspješni maslinari preporučuju sadnju certificiranih sadnica starih oko 18 mjeseci, koje su najbolje razvijene za dalji rast i plodonošenje. Oni istovremeno upozoravaju na činjenicu da autohtone sorte kasnije daju rod.
Tako na primjer, žutica rađa uglavnom poslije šest, a introdukovane sorte rađaju već poslije pete godine. Mada, kada žutica rodi, njen prinos i kvalitet ulja su neuporedivi.
Pravilno održavanje maslina i prilagođavanje vremenskim prilikama ključ su boljih rezultata u budućnosti.
U svakom slučaju, Ulcinj i Crna Gora su veoma mali proizvođač maslinovog ulja na evropskoj i svjetskoj maslinarskoj mapi, ali je maslinovo ulje vrhunskog kvaliteta i domaći autohtoni prehrambeni proizvod.
Ovaj tekst je nastao u okviru projekta Maslinarski turizam – nova niša turističke ponude, promocije i održivog razvoja Ulcinja, koji finansira Ministarstvo kulture i medija, iz Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija. Sadržaj ovog teksta je isključiva odgovornost NVO „Ul info“ i ne mora nužno odražavati stavove Ministarstva.