“Potpisivanjem Sanacionog plana dobili smo pravo na reprogramiranje obaveze prema državi na period od pet godina i mi sada svakog mjeseca uplaćujemo nešto preko 40 hiljada eura“, izjavio je predsjednik opštine Ulcinj Nazif Cungu.
On je rekao da je potpisivanjem tog dokumenta sa Vladom Crne Gore, odnosno Ministarstvom finansija, opština Ulcinj dobila pravo na korišćenje dodatnih kreditnih sredstava čak i za operativne troškove. „Zbog toga smo već pripremili izmjene budžeta da bi smo obezbjedili sredstva kako bi kompletna dugovanja, uključujući i ona prema radnicima, doveli na nulu“, kazao je on.
Prema njegovim riječima, postoje i obaveze opštine koje proističu iz Sanacionog plana. „Tako, na primjer, prilikom zapošljavanja novih radnika mora da postoji saglasnost Ministarstva, kao i da kvartalno imamo kontrole od strane tog resora“, rekao je on dodajući da ako opština uspije da obezbjedi sredstva koja duguje automatski može doći do prekida Sanacionog plana.
Taj dokument je potpisan 11. juna, a neke stranke su saopštile da je time praktično uveden stečaj u opštini Ulcinj.
Prema rezultatima popisa stanovništva koji je obavljen u decembru prošle godine, u opštini Ulcinj živi 21.395 stanovnika. Tom prilikom je istovremeno registrovano 2737 osoba iz Ulcinja koje žive u inostranstvu.