U okviru portugalskog predsjedavanja Savjetu EU, u utorak je završeno plenarno zasjedanje konferencije odbora za evropske poslove parlamenata država članica EU, na kome je dat osvrt na proteklo predsjedavanje Portugala, te raspravljano o aktuelnostima na nivou Unije, sa fokusom na ključne izazove u oblastima socijalne politike i otklanjanja posljedica pandemije uzrokovane korona virusom.
Odbor za evropske integracije Skupštine Crne Gore predstavljali su članovi Odbora, Simonida Kordić i Fatmir Gjeka.
Programom su bile predviđene sesije posvećene prioritetima portugalskog predsjedavanja Savjetu EU u prethodnih šest mjeseci; socijalnoj Evropi sa fokusom na izbor adekvatnog modela za trostruku ekonomsku, digitalnu i klimatsku tranziciju, te ulozi nacionalnih parlamenta u suzbijanju posljedica pandemije, kroz izradu nacionalnih planova za oporavak, i konačno aktuelnostima na nivou Konferencije za budućnost Evrope.
U toku dvodnevnog zasijedanja poslanici su razmijenili mišljenje na temu migracija, socijalne politike, implementacije ekonomskog i društvenog razvoja Evrope, kroz osiguravanje pravednog ekonomskog rasta na nivou članica. U kontekstu suzbijanja posledica pandemije, poslata je poruka značaja vakcinacije na nivou Unije, a bilo je riječi i o adekvatnoj raspodjeli sredstava iz Fonda za oporavak, koju bi trebalo realizovati na održiv način. Što se tiče Konferencije za budućnost EU, istaknuto je da smisao Konferencije podrazumijeva veću ulogu građana u oblikovanju politika EU, kroz njihovo aktivno učešće putem višejezične digitalne platforme. Poslanik mađarskog parlamenta Rihard Horščik (Richárd Hörcsik) izrazio je očekivanje da će predstavnici država Zapadnog Balkana takođe imati priliku da aktivno učestvuju na nivou Konferencije.
Na temu Konferencije za budućnost Evrope, prisutnima se obratila i članica Odbora za evropske integracije Simonida Kordić. U svom obraćanju, Kordić je potvrdila da budućnost Evropske unije, ali i država Zapadnog Balkana, kao aspirantima za članstvo, zavisi od realizacije različitih politika, koje se međusobno dopunjuju. Ona je istakla važnost osiguravanja ravnomjernog ekonomskog razvoja, kroz usvajanje adekvatne legislative i prilagođanja politika država kandidata i država članica EU, u cilju stvaranja povoljnog ekonomskog okruženja za građane. Osim adekvatne legislative, Kordić je istakla značaj solidarnosti kao evropske vrijednosti, koja bi imala za cilj stabilnost kretanja stanovništa, te suzbijanje odliva radne snage iz država kandidata u EU.
Plenarnom zasijedanju COSAC-a predsjedavao je Luis Santos (Luís Capoulas Santos), predsjednik Odbora za evropske poslove portugalskog parlamenta, a prisutnima su se tokom dvodnevnog zasijedanja obratili: Marselo de Sousa (Marcelo Rebelo de Sousa), predsjednik Portugala, Eduardo Rodrigez (Eduardo Ferro Rodrigues), predsjednik Parlamenta Portugala, Antonio Kosta (António Costa), predsjednik Vlade Portugala, Nikolas Šmit (Nicolas Schmit), evropski komesar za socijalna prava i zapošljavanje, Gabriel Bastos (Gabriel Bastos), državni sekretar u Vladi Portugala za državnu i socijalnu sigurnost, Roberta Metsola (Roberta Metsola), prva potpredsjednica Evropskog parlamenta, kao i Antonio Tajani (Antonio Tajani), predsjednik Odbora za ustavna pitanja Evropskog parlamenta (AFCO).
Naredna država koja predsjedava Savjetu EU je Slovenija, a naredni sastanak predsjedavajućih odborima za evropske poslove parlamenata država članica EU, najavljen je za 19. jul 2021. godine.