Projekat „Poboljšanje socijalne zaštite i sigurnosti žrtava nasilja u porodici“ realizovan je u okviru Programa malih grantova „Lokalne koalicije za razvoj zajednice“. Iskustva i istraživanja su pokazala da porodica kao osnovna jedinica društva nije samo podržavajuće okruženje koje pruža emocionalnu, socijalnu i materijalnu podršku članovima, već može biti i nasilno okruženje u kojem se na najbrutalniji način krše osnovna ljudska prava njenih članova.
Društvo u sredini u kojoj živimo nasilje nad ženama često prihvata kao “normalan” i prihvatljiv način ponašanja muškaraca, pa čak i kada su teški oblici nasilja u pitanju krivicu započinjeno djelo traže u žrtvi a ne u nasilniku. Moramo istaći da lokalna zajednica je opterećena predrasudama vezanim za probleme porodičnog nasilja i dodatno diskriminiše i stigmatizuje žrtve . Nedovoljno je informisana o zakonskoj regulativi, ženskim pravima…
Karakteristika naše sredine je i nedovoljna briga relevantnih institucija za posebno ugrožene kategorije kao što su žene, djeca i stari, žrtve porodičnog nasilja. Žene su prinuđene da za obične savjete i pisanje tužbi ili žalbi angažuju advokate, tako da najveći broj njih ili ne pokeće tužbe ili brzo odustaju jer nemaju novčanih sredstava ni za život a kamo li za advokate. Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći obezbjeđuje pravnu pomoć samo za žrtve krivičnog djela nasilja u porodici. To znači da 90% žrtava porodičnog nasilja čiji slučajevi bivaju procesuirani na sudu u skladu sa Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici ne dobijaju neophodnu pravnu zaštitu.
Iako je Zakon o zaštiti od nasilja u porodici usvojen još sredinom 2010. godine, građani Ulcinja- samim tim ni žrtve nasilja, nijesu upoznate sa mogućnostima zaštite koju on pruža, posebno u dijelu zaštitnih mjera poput: zabrane prilaska, udaljenje nasilnika iz stana i sl.
Ciljevi i rezultati ostvareni su kroz ovaj projekat su sljedeći:
Obuka članica organizacije o uslugama povjerljivog lica i planu pomoći žrtvi. Organizovana je trodnevna obuka za 10 članica organizacije u okviru koje su dobile sve ključne informacije vezane za ulogu povjerljivog lica, ali i stručne instrukcije za izradu plana sigurnosti.
Volontiranje na telefonu podrazumijevaju dežurstva svakog dana u periodu od 17 do 21 h svih 365 dana godišnje. U razgovoru sa klijentkinjama, aktivistkinje SOS telefona, pružaju im osnovne informacije o mogućnostima podrške, obezbijedjuju im specifičnu podršku, koja žrtvama i tekako znači i pomažu im da se osnaže, te da same donesu odluku o mogućim koracima izkaska iz nasilja. Volonterke SOS telefona su tokom 2014. godine imale 66 klijentkinja, sa ukupno 578 poziva.
Pravna pomoć tokom trajanja projekta intenzivno je pružana korisnicama, Usluge pravne pomoći u vidu savjeta, instrukcija i intervencija kod sudskih organa i centra za socijalni rad je obezbijeđena za 42 žena. Usluge u vidu pisanja tužbi, žalbi i sl. u samoj kancelariji dobile su 32 žene. Napisano je 8 tužbi za razvod braka, 7 tužbi za podjelu zajedničke bračne imovine, 2 zahtjeva za izdavanje privremenih mjera za dodjelu starateljstva nad djecom majkama, 5 žalbi na presude, 17 raznih zahtjeva, dopisa raznim institucijama koje se bave ovom problematikom
Moramo istaći da lokalna zajednica je opterećena predrasudama vezanim za probleme porodičnog nasilja i dodatno diskriminiše i stigmatizuje žrtve. Nedovoljno je informisana o zakonskoj regulativi, ženskim pravima.
Tokom projekta odštampana je i informativna brošura o mogućnostima zaštite žrtava nasilja u porodici.
Kako bi informator bio dostupan svim građanima preveden i štampan i na albanskom jeziku.
Rezultati projekta
– Ojačani kapaciteti SOS telefona za pružanje podrške žrtvama u skladu sa standardima
– Razvijen servis samopodrške za žene sa iskustvom nasilja
– Obezbijeđena kontinuirana individualna podrška za žene žrtve nasilja
– Poboljšana multisektorska saradnja u lokalnoj zajednici
– Povećana informisanost zajednice o mogućnostima zaštite od nasilja u porodici
Realizacijaprojektatrajalaje devet mjeseci, a finansijski je podržan od Evropske komisije
Hatidža Neljaj,
Izvršna direktorica SOS telefona za žene i djecu žrtve nasilja – Ulcinj