Evropski sud za ljudska prava u Strazburu proglasio je neprihvatljivom predstavku Sretena Glendže, crnogorskog državljanina protiv kojeg se u Crnoj Gori vodio krivični postupak zbog krivičnog djela ratnog zločina nad civilima, saopšteno je iz Ministarstva pravde. Glendža nema pravo žalbe na ovu odluku Evropskog suda.
Sud je, kako je navedeno iz Ministarstva pravde, a prenosi CdM, u konkretnom slučaju prihvatio pravnu argumentaciju koju je u ime Crne Gore iznio ministar pravde Zoran Pažin u svojstvu pravnog zastupnika pred Evropskim sudom za ljudska prava, te utvrdio da je Glendža propustio da iskoristi sva djelotvorna pravna sredstva koji mu u Crnoj Gori stoje na raspolaganju i u odnosu na koje u Crnoj Gori postoji konzistentna pozitivna sudska praksa.
“Sreten Glendža je tvrdio da mu je u postupku koji se protiv njega vodio pred crnogorskim pravosudnim organima povrijeđeno pravo na slobodu i sigurnost iz člana 5 Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, pravo na pravično suđenje iz člana 6 Konvencije, pravo na poštovanje privatnog i porodičnog života iz člana 8 i pravo na djelotvorni pravni lijek iz člana 13 Konvencije”, dodali su iz Ministarstva pravde.
U saopštenju se dodaje da je obrazlažući odluku o neprihvatljivosti predstavke u predmetu Glendža protiv Crne Gore, Sud utvrdio da je odlučujući po ustavnoj žalbi, Ustavni sud Crne Gore donio odluku u korist Glendže, te da je Glendža propustio da ostvari naknadu materijalne i nematerijalne štete pred nadležnim crnogorskim organima što je osnovni preduslov da Evropski sud odluči o suštini.
Ova odluka objavljena je na sajtu Evropskog suda za ljudska prava a nakon što bude prevedena na crnogorski jezik, biće objavljena i na sajtu Vrhovnog suda u dijelu koji se odnosi na sudsku praksu Evropskog suda za ljudska prava te u Službenom listu Crne Gore.
Podsjećamo da se Sretenu Glendži, bivšem šefu policije u Ulcinju, sudilo u slučaju deportacije bosansko-hercegovačkih izbjeglica. U tom postupku on je kao i Branko Bujić, Božidar Stojović, Milorad Šljivančanin, Boško Bojović, Radoje Radulović, Duško Bakrač, Milisav Marković i Milorad Ivanović oslobodjen odgovornosti.
U maju prošle godine Apelacioni sud Crne Gore potvrdio je prvostepenu presudu kojom je Viši sud u Podgorici oslobodio devet bivših službenika Ministarstva unutrašnjih poslova optuženih za deportaciju bosanskohercegovačkih izbjeglica.