Ako je suditi po ranim signalima, ova će godina svakako biti bolja po turizam u cijelom svijetu, ali i u našoj državi.
“Mnogi ljudi sanjaju o svom sljedećem velikom odmoru više od deset mjeseci, pa ne čudi da je želja za putovanjem jača nego ikada prije. A to se ogleda i u tome koliko vremena putnici troše na istraživanje i planiranje svakog aspekta putovanja”, tvrde iz Tripadvisor, najveće svjetske platforme za putovanja.
Ova organizacija je nedavno objavila istraživanje oko budućih turističkih trendova navodeći da postoji sve veće povjerenje i potvrda potrošača da će putovati u inostranstvo, posebno u drugoj polovini ove godine.
“Svakog dana sve više i više putnika ne sanja samo svoje sljedeće putovanje, već ga planiraju i rezervišu”, kažu u Tripadvisoru i dodaju da “vakcinacija pozitivno utiče na samopouzdanje putnika, a brzina kojom vlade sprovode ovu akciju protiv COVID-19 direktno će uticati na to koliko brzo će se oporaviti turistički sektor”.
Ističe se i da pitanja sigurnosti i higijene ostaju veliki prioritet za putnike, koji sve više traže mir i opuštanje daleko od gužvi.
Zato će i ove godine najviše profitirati kampovi i privatni apartmani. Prije svega zato što nude prostor u kojem je čovjek na neki način zaštićen od ostalih koji bi potencijalno mogli donijeti koronu. To je naravno šansa za Ulcinj, jer ima dovoljno prostora na obali, ali i prekrasnu okolinu.To se posebno odnosi na turiste koji dolaze iz najznačajnije emitivne države u Evropi, Njemačke.
Poznati ekonomski institut FUR je sproveo istraživanje koje pokazuje “iznenađujuće pozitivno raspoloženje za odmor tokom ove godine”.
Mnogo država u Evropi razmišlja o uvođenju digitalnog zdravstvenog pasoša, dok je Međunarodno udruženje vazdušnog prometa (IATA) pokrenulo inicijativu “putnih propusnica” kako bi se spriječili dugi redovi na aerodromima.
Ipak, putnici i dalje imaju snažnu želju za putovanjem unutar vlastite zemlje, navodi se u istraživanju Tripadvisora.
U tom smislu za domaći turizam je dobrodošla mjera Vlade Crne Gore o turističkim vaučerima za prosvjetne i zdravstvene radnike u vrijednosti do 200 eura, koje, posredstvom domaćih agencija, mogu iskoristiti do 1. juna 2021. godine.
Čini se da je najbliži istini berlinski “Vpe Intellinews”, koji se bavi analizom poslovnih vijesti i tržišta, koji je objavio da će se u 2021. godini crnogorski turizam samo djelimično oporaviti.
Stručnjaci Svjetske turističke organizacije (UNWTO) smatraju da bi moglo proći i 2,5 do četiri godine da se međunarodni turizam vrati na nivo rekordne 2019. godine.
U svakom slučaju, dok god budemo imali čisto i zdravo more, rijeke i jezera, čist i zdrav vazduh, očuvanu i zelenu prirodu, te uređenu i lijepu zemlju i gostoljubive ljude, turizam će biti naša najvažnija privredna grana.
(Ovaj tekst je nastao u okviru projekta “Infoterapija u doba korone”, koji sprovodi NVO “Ul info”, a koji je dio projekta “Promocija medijske i informacijske pismenosti i jačanje nezavisnih medija na Zapadnom Balkanu”, koji realizuju Albany Associates, Institut za medije Crne Gore i Mediacentar Sarajevo.)