U Starom gradu Kotoru, Perastu i Gabeli u Risnu neće moći da se grade novi objekti, predviđeno je Zakonom o zaštiti prirodnog i kulturno-istorijskog područja Kotora.
Kako prenosi agencija MINA, posebne mjere zaštite područja Kotora koncipirane su obavezom donošenja dokumenata kojim se obezbjeđuje njegova integralna zaštita, utvrđivanje korektivnih, sanacionih i drugih mjera koje su neophodne da bi se obezbijedio utvrđeni režim zaštite.
Predviđerna je obaveza izrade Studije vizuelnog uticaja, kao sastavnog dijela planske dokumentacije za izgradnju infrastrukturnih i građevinskih objekata površine preko tri hiljade kvadratnih metara.
“To se odnosi i za izvođenje drugih aktivnosti na području Kotora i njegove zaštićene okoline kojima se izazivaju bitne promjene u prostoru”, kaže se u predlođenom zakonu, koji se nalazi u skupštinskoj proceduri.
Poseban segment zaštite područja Kotora je linija morske obale, zbog čega je propisano da se ne može mijenjati, osim radi rehabilitacije i revitalizacije, kako je predviđeno zakonom.
Utvrđena je mogućnost kotorske Skupštine da propiše obavezu plaćanja naknade za ekonomsko iskorišćavanje područja grada, kao kulturnog dobra ili pojedinih njegovih djelova.
Menu
Menu