Glas Roma i Egipćana treba da se čuje u crnogorskom Parlamentu, jasni su u Romskom savjetu. Zato, kaže potpredsjenik tog tijela Muhamed Uković za Antenu M, rade sve kako kako bi došli do tog cilja: „Mi smo trenutno zaokupirani nastojanjima da se postojeći cenzus koji je neophodan za jedan poslanički mandat smanji sa 0,70% na 0,35%, kao što je to Zakonom uređeno za pripadnike hrvatske zajednice u Crnoj Gori. Biće izuzetno teško, jer nemamo svoj lobi i naravno manje više svima je stalo do naših glasova.“
Da je postojeći cenzus nepremostiv svjedoče i podaci, kaže Uković: „Kako jedna zajednica, koja u ukupnoj strukturi stanovništva učestvuje sa 1% može prikupiti 0,70% glasova, to je nešto malo više od 3000 glasova u zavisnosti od procenta izlaznosti. Zvanični podaci iz popisa 2011. govori da u Crnoj Gori živi više od 6000 Roma. Od toga, oko 2000 su raseljeni sa Kosova i oni nemaju biračko pravo, dolazimo do brojke od 4000. Od tih 4000 pretpostavimo da polovina njih ima biračko pravo, dolazimo do brojke od 2000 Roma sa biračkim pravom, što se je svim analizama nedovoljno za jedan poslanički mandat. Ipak, ja hoću da vjerujem da će se ta praksa promjeniti“.
No, nije Parlament jedno mjesto gdje nema pripadnika Roma i Egipćana: “U organima lokalne uprave nema niti jednog zaposlenog Roma, ali ni Egipćana i ako ih na to obavezuje Ustav. Nema nas u organima državne uprave, do sada troje njih je uposleno i uglavnom rade na poslovima izvan struktura gdje se odlučuje o nama i našim sudbinama. O nama uglavnom drugi odlučuju, tako je oduvijek bilo, tako će i biti, vjerujem još koju deceniju.”
Država se, priznaje Uković trudi da pomogne, ali to nije dovoljno:“Daću vam jedan primjer- čudno, ali zaista je tako, rijetko koji Rom ili Egipćanin danas zna, koliko finansijskih sredstava Vlada odvaja za realizaciju ciljeva Strategije 2012-2016. Ono što je još čudnije 90% tih sredstava je u usmjereno za zbrinjavanje raseljenih Roma i Egipćana sa Kosova, domicioni Romi i Egipćani su u čitavoj ovoj priči kolaterarna šteta. Naglašavam raseljeni sa Kosova, treba da budu briga Evropske zajednice, a mi kao državljani Crne Gore treba da budemo briga države, čiji smo državljani. Nažalost, mi smo svjesni da je veliki pritisak EU na državne institucije, jer je zbrinjavanje izbjeglih sa kosova, uslov pridruživanja Crne Gore EU integracijama.”
Prema zvaničnim podacima Monstata popisa iz 2011. u Crnoj Gori živi 6201 Rom i oko 2250 Egipćana.
Prema procjeni Muhameda Ukovića ta brojka je 20% veća pri čemu, zaključuje ima mnogo onih koji pribjegavaju nacionalnoj mimikriji.