Zaštita ljudskih i manjinskih prava, jedan je od osnovnih postulata svake države koja je demokratski uređena. Nažalost primjetan je inertan odnos aktuelne lokalne vlasti kada su u pitanju demokratski principi i prava manjisnkih zajednica. Stepen ostvarivanja demokratskih principa u praksi je mjera demokratičnosti svake države i parametarkojim se obezbedjuje progresivnost institucija.
Zaštitu ljudskih i manjinskih prava bez diskriminacije po bilo kom osnovu, bez dvostrukih aršina očekuju svi građani, ali i Evropska Unija, jer pretendujemo da jednog dana budemo članica EU. Mnogo je preduslova koje Crna Gora treba da ispuni iz oblasti ljudskih i manjinskih prava, a koje su ključne iz oblasti iz Poglavlja 23 i 24.
Član 79, alineja 10 Ustava Crne Gore, kao najveći pravni akt, obavezujući je za sve institucije i odnosi se na srazmjernu zastupljenost u organima državne uprave, jedinicama lokalne samouprave, javnim preduzećima, institucijama…
Statut Opštine Ulcinj u članu 15 jamči: Srazmjernu zastupljenost u organima lokalne samouprave, javnim preduzećima… a nas nigdje nema, nema nas u organima lokalne uprave, javnim preduzećima… I kao takvi svojim postupcima, svrastavaju nas u građane drugog reda i to ne može niko osporiti, to se drugim riječima zove javna diskriminacija.
U opštini Ulcinj postoje KANCELARIJA ZA MEĐUNARODNE PROJEKTE i KANCELARIJU ZA PREVENCIJU NARKOMANIJE. Ne bih da umanjim značaj bilo koje kancelarije, ali je nedopustivo da nemamo kancelariju za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava, kancelariju za mlade, kancelariju za odnose sa NVO.
Opština Ulcinj, kao i sva lokalna javna preduzeća: vatrogasna služba, parking servis, komunalna policija… nemaju među zapošljenima pripadnike vunerabilnih zajednica, čime se jasno krši Statut opštine Ulcinj član 15. Princip afirmativne akcije, u praksi se ne primjenjuje, a to je takođe dio demokratskih principa, koje prepoznaje i naše domaće zakonodavstvo.
Akcioni planovi i strategije su posebna priča. Deklarativno postoje, ali u praksi kao da ih nema i to je najbolji dokaz, demokratičnosti i poštovanja odluka koje donosi Skupština Opštine Ulcinj. Isto tako to je najbolji dokaz kako se lokalna vlast odnosi prema odlukama, akcionim planovima, strategijama,koje usvaja, ali ih ne implementira u praksi.
Osnov egzistencije svakog čovjeka je ekonomska održivost , nažalost pripadnici vunerabilnih zajednica u Ulcinju prinuđeni su da rade najteže fizičke poslove kako bi opstali i koji su rezervisani uglavnom za njih. Drugi izbor im je da napuste svoja ognjišta i odlaze iz Crne Gore. Pozivam Izvršnu vlast u lokalnoj upravi opštine Ulcinj da pokažu malo više senzibiliteta prema našoj zajednici, jer nismo ničim zaslužili da nas bilo ko dovede u položaj građana drugog reda.
Pored svih problema na koje smo ukazali i ukazujemo, niko od nadležnih se ne oglašava. Donosioci odluka uglavnom žmure na probleme sa kojima se mi suočavamo i onda nas po automatizmu dovode u neravnopravan položaj u odnosu na druge zajednice, jednostavno nas ignorišu.
Djelotvorno učešće pripadnika manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica u javnom životu Crne Gore jedan je od najvažnijih segmenata demokratskih procesa i uslova za prijem u članstvu EU. Apelujemo na donosioce odluka da poštuju i implementiraju u praksi Ustav Crne Gore i Statut Opštine Ulcinj.
Izvršni direktor NVO “Info Portal MNE” Enes Uković