U Ulcinju su utorak i petak tradicionalno pazarni dani kada veliki broj ljudi bude na Zelenoj pijaci. Kupiti nešto, sresti nekoga, razgovarati sa dragim ljudima, razmjeniti informacije, uvijek je bilo od značaja za građane ove opštine.
Naravno, ova pijaca sa malim tezgama, koja se nalazi u najstrožem centru grada, vazda je bila veoma dobro opskrbljena autohtonim poljoprivrednim proizvodima iz bogatog ulcinjskog zaleđa, a tu su svakako dolazili i proizvođači iz Krajine, Mrkojevića i Gorane. U skladu sa savremenim trendovima, sada je i ovdje dosta nakupaca.
Takođe, ono po čemu je ona poznata jeste to da su cijene pristupačne za građane, ali i mnogobrojne turiste na ulcinjskoj rivijeri, kojima je posebna atrakcija bila da posjećuju ovu pijacu i svojim domovima odnesu suve smokve, bamije, maslinovo ulje ili ulcinjski nar.
Nekada su se (danas, nažalost, u manjoj mjeri), tu mogli vidjeti predivne narodne nošnje ulcinjskog kraja, što je svemu davalo posebnu atraktivnost i draž. Zato su gosti uvijek voljeli da fotografišu prodavačice u narodnim nošnjama, a svi putopisci koji su posjećivali Ulcinj su o tome ostavili interesantne zapise.
Jedan od najpoznatijih ambasadora našeg turizma na njemačkom govornom području, čovjek koji već 18 godina živi deetak kilometara od centra Ulcinja, Michael Bader, kaže da je posjeta Zelenoj pijaci za strane goste “posebni doživljaj i istovremeno istinska radost za nos, nepce i oči”.
“Turisti iz Zapadne Evrope, pogotovo Njemci, obožavaju da probaju lokalne proizvode, a takođe da se upoznaju sa tipičnom atmosferom u gradu i zemlji domaćina. Stoga su za njih odlasci na zelene pijace doživljaj na više nivoa”, ističe Bader dodajući da bi lokalna Turistička organizacija morala u svom programu da ima i promociju Zelene pijace kao značajnog dijela ukupne ulcinjske turističke ponude.
Tu bi se mogla uvrstiti i posjeta Zelenoj pijaci u Vladimiru, na kojoj se tradicionalno četvrtkom prodaju proizvodi sa Anamalskog područja.
“Zelena pijaca je uvijek bila pokazatelj stanja našeg agrara”, kaže ekspert za poljoprivredu Dželal Hodžić. On ističe da je proizvod u društvenom smislu završen tek kada je prodat, pa se, kako navodi, domaći poljoprivrednici moraju podsticati, kao što je to pravilo u Evropi.
Inače, u Opštini Ulcinj planiraju da naredne godine ponovo bude u funkciji tzv. Pijaca suvenira, koja se nalazi u neposrednoj blizini ulcinjske Zelene pijace. Na taj način biće podstaknuta domaća radinost i poboljšaće se kvalitet ponude, jer je dobar suvenir uspomena koja se njeguje godinama.
Ovaj tekst je nastao u okviru projekta promocije potencijala poljoprivrede i turizma u opštini Ulcinj, koji finansira Ministarstvo kulture i medija, iz Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija. Sadržaj ovog teksta je isključiva odgovornost NVO „Ul info“ i ne mora nužno odražavati stavove Ministarstva