Ostao je bez posla i to ga je gurnulo u preduzetništvo. Nije bilo potrebno da se zamara smišljanjem revolucionarnih ideja – odabrao je već postojeću koja funkcioniše, a koja nije postojala u njegovom gradu u tom trenutku. Pristup je bio jednostavan, samo je još trebalo skupiti dovoljno hrabrosti. I finansija.
Ilir Harasani, pravnik, 29 godina, Ulcinj. Prije osnivanja sopstvenog biznisa, zarađivao je radeći mnoge poslove. Tokom studija bio je šanker, zanatlija, radio u autoperionici, a nakon toga bio je i pravni zastupnik u privatnoj firmi i dio lokalne samouprave. Za kratko vrijeme imao je prilike da osjeti kako je raditi u državnim institucijama, ali i u privatnim firmama. Sva ta iskustva su mu bila dobrodošla, te mu dala dovoljno znanja i samopouzdanja da, nakon što je ostao bez posla, zakorači u preduzetništvo.
„City Display“ Ulcinj, mjesto za vašu reklamu. Suština ovog biznisa sastoji se u reklamiranju na bilbord displeju postavljenom na atraktivnoj lokaciji u Ulcinju. Ilir je imao u vidu da ljudi sve više znaju o benefitima koje pružaju promotivne aktivnosti, da im pridaju sve veći značaj i da su spremni da izdvoje znatna sredstva za promociju. Zato je odlučio da to ponudi svojim sugrađanima, i da na taj način sebi obezbijedi posao.
Dok je bio zaposlen, nije imao dovoljno vremena niti novca da se posveti sopstvenom biznisu. Kako je ostanak bez posla bio izdašan u vidu slobodnog vremena, a istovremeno nije po pitanju finansija, raspitivao se za programe podrške preduzetnicima kako bi započeo svoj biznis. Imao je ideju, plan razvoja, drugačiju ponudu od ostalih i veliku volju. Potrebna su bila i novčana sredstva, ali se nije oslonio na podršku institucija već je iskoristio podršku najbližih. Familija mu je, kako kaže, bili jedina podrška.
Pohod u nepoznato naišao je na skeptične reakcije. Ovakav biznis je jedinstven u njegovom gradu, predstavlja nešto novo, drugačije, a samim tim i rizik. Međutim, godinu dana kasnije Ilir je zadovoljan rezultatima koje postiže. U svim privrednim subjektima vidi klijente, jer je, kako kaže, vidljivost bitna za svaki biznis.
Prije pokretanja svog posla, imao je vrlo skromno znanje po pitanju tržišta, privrede i pogotovo reklamiranja. Zato je neko vrijeme proučavao primjere uspješnih preduzetnika, čitao literaturu, posjećivao seminare i na taj način pripremio sebe na ovaj korak. „ Kad imate volju i spremni ste da uložite trud, ide lako!“. Gradeći posao, paralelno je učio i gradio sebe.
Da bi i njegov biznis bio vidljiv koristi sopstvene resurse, a posebno društvene mreže koje imaju jak efekat. Odrekao se slobodnog vremena i izlazaka kako bi postavio posao „na noge“. U početku je bio dostupan klijentima 24/7, smatrajući da je ranije mnogo vremena trošio na pogrešan način. Tako, dok nije našao ono čemu će se zaista posvetiti.
Na administrativne barijere je bio pripremljen, ali ne i na neke situacije koje biznis nosi sa sobom. Kao što se u praksi dešava, problemi sa naplatom nekada se moraju riješiti preko izvršitelja.
Danas kaže da radi „standardno“ radno vrijeme. Danonoćni rad koji je obezbijedio stabilan tok poslovanja, obezbijedio klijente i znanje, a dao mu prostor da dalje razvija svoj biznis, sada je iza njega. Ilir smatra da je još na početku, i da je mnogo stvari ispred njega, a mi znamo da možemo još mnogo da očekujemo od ovog mladog preduzetnika.