Sa žiro računa Ulcinjske rivijere, na osnovu pravosnažne sudske presude iz 2019. godine, skinuto je više od 420 hiljada eura na ime potraživanja manjinskog akcionara Atlas fonda, potvrđeno je Vijestima u ulcinjskom preduzeću.
Atlas fond je prava prenio na fond Qunatum Investments iz Podgorice.
Atlas fond nije bio saglasan za davanje u dugoročni zakup dijela imovine preduzeća na Velikoj plaži 2017. godine, a svi nesaglasni manjinski akcionari, koji su u zakonskom roku dostavili pisano obavještenje o namjeri da koriste pravo na otkup akcija po tržišnoj vrijednosti, polagali su pravo na naknadu svojih potraživanja.
Ulcinjska rivijera je 2017. godine kompaniji Karisma na 30 godina dala u zakup hotele Olimpik i Belvi sa depadansima.
Direktor Ulcinjske rivijere, Ćamil Hodža, kazao je da je vrijednost akcije iznosila oko 10,5 eura.
“Još čekamo zvaničnu dokumentaciju oko toga. Vlada bi sad trebalo da nam uplati taj novac, ali ko zna kada će to biti”, kazao je Hodža.
On je podsjetio da je većina ostalih manjinskih akcionara svoja potraživanja naplatila prije više od pet godina.
Vlasnici 181,07 hiljada akcija, koji nijesu bili saglasni sa odlukom, tražili su Ulcinjskoj rivijeri da im shodno Zakonu o privrednim društvima isplati 10,5 eura po akciji, koliko im je bila tržišna vrijednost na dan održavanja Skupštine akcionara.
Kako ulcinjski hotelijer u to vrijeme nije imao finansijske mogućnosti da ih isplati, uslijedili su sudski postupci koji su okončani pravosnažnim presudama u korist manjinskih akcionara.
Vlada je tada iz svog budžeta preusmjerila 2,2 miliona eura na akcionarsko društvo, koje je postalo vlasnik 11,87 odsto akcija u svom preduzeću.
Pošto Ulcinjska rivijera opet nije bila u mogućnosti da vrati navedeni iznos, Vlada Duška Markovića zadužila je u aprilu 2019. godine prethodno Ministarstvo finansija i Ministarstvo održivog razvoja i turizma da u skladu sa zakonom pokrenu postupak konverzacije duga HTP prema Vladi u akcijski kapital.
Akcije su prenesene ugovorom o vansudskom poravnjanju, a odluku je donio Odbor direktora Ulcinjske rivijere na sjednici 28. oktobra 2022.
Nakon toga, Vlada je postala vlasnik oko 22 odsto od ukupnog broja akcija u ulcinjskom preduzeću.