Skupštinski Odbor za ekonomiju finansije i budžet je ove sedmice počeo raspravu o budžetu za narednu godinu, kojoj su, osim predlagača, prisustvovali i predstavnici Državne revizorske institucije, Centralne banke i privrednih, poslodavačkih i sindikalnih asocijacija.
Ministar finansija, Novica Vuković, na sjednici je saopštio da je budžetom za narednu godinu sprovedena racionalizacija svih rashoda koji nijesu u funkciji stvaranja nove vrijednosti.
On je u uvodnom izlaganju kazao da budžet karakterišu kontinuirani pozitivni ekonomski trendovi, sa ostvarenje stope realnog ekonomskog rasta od 3,8 odsto u narednoj godini.
Glavni pokretači ekonomskog rasta su lična potrošnja domaćinstva i započinjanje novog investicionog ciklusa, koji će biti stimulisan unapređenjem biznis ambijenta kroz regulatorne reforme i smanjenje sive ekonomije.
Cilj je i ostvarenje suficita tekuće potrošnje u periodu od naredne do 2026. godine, čime se postiže zlatno pravilo budžeta da se sve tekuće obaveze države servisiraju iz tekućih prihoda.
Prema riječima Vukovića, izvorni prihodi budžeta za narednu godinu planirani su na 2,7 milijardi eura, a izdaci na 3,48 milijardi EUR.
U narednoj godini projektuje se zaduženje od 650 miliona eura za potrebe otplate pristiglog duga u iznosu od 520 miliona i finansiranje kapitalnog budžeta.
Članovi matičnog skupštinskog odbora iz redova opozicionih partija ocijenili su tokom rasprave da je budžet za narednu godinu više potrošački i ne sadrži program Evropa sad 2, dok su predstavnici pozicije ocijenili da je budžet odgovoran prema građanima i ima socijalnu kategoriju.