Prema zvaničnim podacima u primorskim opštinama je samo u periodu april –avgust bilo preko 60 kišnih dana, pa su takve vremenske prilike prouzrokovale su gubitke u poslovanju koji se kreću u rasponu od 40-50%, saopštili su zakupci plaža okupljeni u Crnogorskom turističkom udruženju.
Upravo zbog toga, oni očekuju od nadležnih organa da će, uz uvažavanje ove činjenice, koja za njihov posao ima snagu elementarne nepogode, za narednu godinu smanjiti cijene zakupnina kupališta za 50% ili da će savjesnim zakupcima koji u dužem vremenskom periodu upravljaju kupalištima po automatizmu produžiti ugovore o zakupu, bez raspisivanja tendera.
“Smatramo da su ovakve mjere neophodne, posebno ako se ima u vidu da su zakupci kupališta uložili velika sredstva kako bi poboljšali kvalitet kupališta i stvorili maksimalne uslove za odmor gostiju i da je većina zarad tog cilja, kreditno zadužena. Investicije će se nastaviti i u narednom periodu, jer plaže i u ekološlom i u promotivnom smislu, zahtijevaju stalna ulaganja, ali nam je u ovim vanrednim okolnostima potrebna pomoć države kako bismo uspješno mogli da se pripremimo za sledeću godinu”, zaključuje se u saopštenju.