Projekat izgradnje kapaciteta za smanjenje rizika od katastrofa kroz Crnogorski informacioni sistem za šumske požare (MEFFIS) i smanjenje rizika od katastrofa zasnovano na rješenjima iz ekosistema (ECO-DRR) je u saradnji sa studentima Eko-grupe realizovao aktivnosti pod sloganom „ZAJEDNO ZA ZELENIJE OBALE – Naše dužnost, naše naslijeđe!“, okupljajući učenike, nastavnike, predstavnike Direktorata za zaštitu i spašavanje kao i projektno osoblje sa japanskim stručnjacima u sljedećim školskim prostorijama:
– SŠ “Bratstvo Jedinstvo” – Ulcinj
– OŠ “Boško Strugar” – Ulcinj
– OŠ “Maršal Tito” – Ulcinj
– OŠ “Marko Nuculović” – Štoj
– OŠ “Bedri Eljezaga” – Vladimir.
28 studenata je postalo dio Eko-grupe formirane projektom, te su kroz ove susrete predstavili informativnu brošuru projekta. Razgovaralo se o primorskoj šumi na Velikoj Plaži – Ulcinj, značaju funkcija šuma, prezentovano negativnim efektima šumskih požara i mjerama koje treba preduzeti, kontakt informacije u slučaju požara, i otkrili aktivnosti projekta za revitalizacije primorskih šuma na Velikoj Plaži. Tokom ovih informativnih sastanaka, učenici škole su sa punom pažnjom pratili prezentacije i izražavali zabrinutost zbog razornihposljedica požara u pojedinim dijelovima grada, kao i prenijeli svoje poruke o važnosti zaštite šumskog pokrivača grada.
Pored aktivnosti podizanja svijesti, Projekat je omogućio aktivno uključivanje Eko-grupe kroz terensko istraživanje na 5 različitih lokacija u borovoj šumi na Velikoj Plaži. Tokom ovih praktičnih aktivnosti, Eko-Grupa je vršila procjene stanja borova i krošnje, kvaliteta zemljišta, stepena regeneracije, identifikacije osušenih borova, a takođe je evidentirano prisustvo količine otpada. Nakon anketiranja, Eko-grupa je analizirala podatke i prezentovala rezultate, uz vrijedne preporuke za poboljšanje postojećeg stanja.
Njihovo aktivno učešće i nepokolebljiva posvećenost predstavlja primjer svojim vršnjacima i široj zajednici da njeguju zeleniju budućnost grada Ulcinja.
U okviru Projekta sprovedene su aktivnosti revitalizacije borove šume na Velikoj plaži u Ulcinju. Tokom 2022. godine je posađeno 4000 borovih sadnica dok je tokom 2023. godine posađeno 2300 borovih sadnica. Ukupno je posađeno 6300 sadnica. Korišćene su tri vrste: Pinus halepensis, Pinus pinea i Pinus pinaster.
Projekat izgradnje kapaciteta za smanjenje rizika od katastrofa kroz Crnogorski informacioni sistem za šumske požare (MEFFIS) i smanjenje rizika od katastrofa zasnovano na rješenjima iz ekosistema (ECO-DRR) sprovodi Japanska agencija za međunarodnu saradnju (JICA) zajedno sa Direktoratom za zaštitu i spašavanje (DZS) pri Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) Crne Gore.
Za više informacija pratite nas na Instagramu i Facebooku:
(https://www.instagram.com/nffis_ecodrr_project/?img_index=1),
(https://www.facebook.com/WestBalkanNFFISandEcoDRRProject/).