2013. godine se obilježava 20 godina evropskog građanstva u Evropskoj Uniji. Građanstvo Evropske Unije ne zamenjuje nacionalno državljanstvo, već ima suplementaran karakter. Šta su radile naše političke partije i elite u posljednjih 20 godina, dok je EU radila na stvaranju ovog građanstva?!
Porušili smo i prekršili sve one vrijednosti koje karakterišu EU, suživot, solidarnost, različitost kao pozitivno obilježje, toleranciju i mnogo ostalih principa koji čine temelj Evropske unije.
Još uvijek nas većina građana i birokrata EU posmatraju kao drugost, nedorasle za članstvo. Posmatraju nas kao građane onog okruženja u kojem se ne vidi dalje od svog nosa i ne razmišlja dalje od onog što se čuje, što nas u značajnoj mjeri čini samo običnim civicus-ima, tj. običnim podanicima, koji nisu slobodni ni spremni da preuzmu određene obaveze i odgovornosti. Malobrojni, koji su u vremenu ludila na ovim prostorima govorili o evropskim tekovinama, vrijednostima, obilježavani su kao državni neprijatelji od onih koji se sada (po)klanjaju diskursu evropskih i evroatlantskih integracija.
Svakako, bolje je što govore o integracijama jer dezintegracije su već učinjene i na mojoj generaciji je da se aktivno uključe u procese i doprinesu boljitku života građana.
Želim da kao građanin jedne evropske zemlje imam sva prava i mogućnosti koje imaju građani u ostalim razvijenim zemljama. Želim putovati, raditi, usavršavati se i živjeti u zemlji u kojoj se poštuje sloboda izražavanja i u kojoj ne strahujemo da zbog uživanja ovog prava možemo biti sankcionisani i snositi posljedice. Želim biti građanin EU zato što želim slobodno da mislim, da slobodno biram između dva dobra, a ne između dva zla.
Ulaskom u Evropskoj uniji, Crna Gora će učvrstiti mir i sigurnost, te unaprijediti kvalitet života građana. Politička i privredna stabilnost unutar evropskog zajedničkog tržišta, bolji propisi i djelotvornija državna uprava podstaknut će privredni rast, poboljšati poslovnu klimu, a time i djelovati na smanjenje kamatnih stopa, povećanje stranih ulaganja, otvaranje novih radnih mjesta i na ukupni ekonomski razvoj zemlje. Naš poljoprivrednik i ribar biće konkurentniji, a naš potrošač sigurniji. Naša životna sredina biće sigurnija i naši prirodni resuri neće služiti svrsi zakrpljivanja loših političkih odluka i pojedinačnog bogaćenja. Državne institucije će se osloboditi kandži dugogodišnjeg političkog mobinga, pa će imati mogućnost da lakše i brže ostvaruju svoja prava. Omladini će se otvoriti mogućnost studiranja u ostalim evropskim gradovima pod istim uslovima kao i ostalim evropskim studentima. Dakle, članstvom u EU potajemo građani jedne uređenije države, postajemo dio većeg tržišta, postajemo dio zajednice sa kvalitetnim zakonima i najnaprednijim standardima socijalne zaštite i sa velikim podsticajem za dalji politički i ekonomski razvoj uz vladavinu prava te najviše standarde ljudskih i manjinskih prava.
Kao građanin jednog malog grada – Ulcinja, sa velikom istorijom i tradicijom, koje je odavno zaboravljeno od vlasti i institucija, ali kojeg se evropljani, pogotovo njemci rado sjećaju, želim da vjerujem i doprinesem procesu evropskih integracija i samim tim razvoju mog grada. Ukoliko Crna Gora stvarno želi da se učlani u EU onda se moraju izvršiti dugotrajne i bolne promjene, u cilju dostizanja evropskih standarda i vrijednosti.
Naravno, sve ovo zvuči predobro da bi bilo istinito, pogotovo u trenutku kada EU prolazi kroz krizu koja će promijeniti suštinu EU. Međutim naše putovanje nije toliko potrebno Evropi koliko nama – građanima priča o Evropi daje nadu o bolje sjutra. Ona nam može pomoći da iskusimo društvenu katarzu i „porodimo“ duh evrope u nama. Na taj način, formalni ulazak u Evropu neće biti toliko bitan koliko naša spoznaja da smo podigli društvenu svijest, odgovornost i saosjećanje na viši, ljudski nivo.
Almir Čaušević, Project manager u Monitoring Group Ulcinj (Mogul)
Erste banka je dodatno snizila kamatne stope na nove gotovinske i svenamjenske kredite za refinansiranje, kao i na gotovinske kredite za stambene namjene, za kreditne zahtjeve primljene do kraja januara
One Response
almire,evo da ti ja zborim što NE bi bio žitelj Eu…pa neću da mi neki belgijanac bez imena bude predšjednik neću mrvice iz strazburga neću svinjsku kremenadlu iz brazila neću pitu bez azila neću krompir bez papira…