U okviru projekta „Od fiktivnih do stvarnih hotelskih ideja za inovativne oblike turizma“ podržanog u sklopu programa Interreg IPA South Adriatic 2021/2027 juče je u Ulcinju održana radionica pod nazivom ”Workation – inovativni model turizma”.
Na radionici su govorili predstavnici Nacionalne Turističke Organizacije Crne Gore, predstavnici Opštine Ulcinj, Univerziteta u Skadru, profesori iz Univerziteta Salento iz Italije, zatim predstavnici turističkih kompanija, poslovnih asocijacija, javnih institucija i turističkih agencija iz Albanije i Crne Gore.
Novi oblici održivih turističkih trendova, eko turizam, turizam doživljaja, transformativni turizam, slow travel (spori turizam), kulturni turizam, “Bleisure” turizam koji predstavlja spoj biznisa i slobodnog vremena, su bile neke od uvodnih tema na ovoj radionici.
Definisanje i razumijevanje novog oblika u turizmu pod nazivom „workation“ ili “rad sa turističke destinacije” bio jeglavni cilj radionice. Angažovani eksperti i panelisti na ovom skupu su detaljno obrazložili ključne aspekte ovog koncepta, najčešće tipove ovog modela u turizmu, benefite koje „workation“ donosi za zaposlene, za same kompanije ali i za turističke destinacije u kojima ovi „digitalni“ radnici i posjetioci borave.
Tokom radionice prikazani su i brojni primjeri iz različitih evropskih i svijetskih destinacijama u kojima je „workation“ turizam postao popularan nakon pandemije Covid-19 i koji u ovoj oblasti služe kao modeli dobre prakse.
Ovaj projekat, koji realizuju Univerzitet Salento iz italije, zatim Nacionalna agencija za razvoj preduzeća i unutrašnjih investicija- SviluppoItalia Molise, “People in Focus” (Albanija) i NVO Novi Horizont (Crna Gora), ima za cilj poboljšanje sposobnosti razvoja inovativnog oblika turizma u prekograničnom području poznatog kao ”workation” kojeg karakterišu značajni ekonomski i društveni efekti.