Proces izrade ove strategije, kao krovne smjernice društvenog razvoja, začeo je i vodio Direktorat za interkulturalizam, i sam novina i prva institucija te vrste do sada u svijetu. Direktorat se bavi socio-kulturnom dimenzijom temeljnih ljudskih prava da bi ista zaživjela u svijesti svih naših građana/ki i postala naša realnost, naš bolji život.
Strategija za interkulturalizam i društvenu koheziju je nasušna potreba u presudnim vremenima za Crnu Goru i svijet i predstvlja pozitivan odgovor na izazove u našem društvu ophrvanom podjelama, nepovjernjem, besmislom i tenzijama. Ovo je holistički sistemski pristup nužnim društvenim promjenama koji vodi emancipaciji države i društva, evoluciji društvene svijesti i savjesti, kvalitetnijem životu, zajedništvu za progresivne smjernice društvenog razvoja naprijed.
Kultura interbića je zasnovana na naučnom i duhovnom znanju da su sva bića, sve životne forme, svi fenomeni međusobno povezani i međuzavisni. Ovakav znanosni sistem vrijednosti posljedično ima za centralnu vodilju empatiju.
Time razvijanje kulture interbića određuje međuljudske odnose, usklađivanje društvenog sistema sa prirodnim sistemom, donošenje dugoročnih politika i razvojnih smjernica u skladu sa takvim sistemom vrijednosti koje kulturu interbića njeguje i predstavlja. Cilj mirnodopsko društvo, bolji kvalitet života za sve, zagarantovana zaštita jednakih prava za svakog i sve, promocija odgovornosti, doprinosa,
Kultura interbića nosi u sebi univerzalni etički, estetski i ekološki kulturni kod – standardi za kvalitetniji život za sve ono što je univerzalno dobro, lijepo i istinito, što čini život smislenim i vrijednim življenja, jer vremena su prolazna a univerzalne vrijednosti vječne i čine naš život uzvišenijim, smislenijim i vrijednim življenja.
Šta to znači za našu državu i društvo u presudnim vremenima i ključnom trenutku prekretnice na putu ka EU?
Suživot, solidarnost, su-odgovornost za zajedničku budućnost zasnovanim na univerzalnim ljudskim pravima i odgovornostima i univerzalnim humanističkim vrijednostima.
Novi društveni ugovor koji će biti zasnovan na unverzalnim ljudskim potrebama i aspiracijama za opštu ljudsku bezbjednost.
Zaštita prirodnog i kulturnog diverziteta.
Pravno kako na zdravu prirodnu sredinu tako i pravo na zdravo društvenu sredinu.
Uzdizanje mladih u društvene umjetnike i stvaranje uslova za ostvarenje njihovog punog potencijala.
Eko patriotizam kao jedini zdravi patriotizam koji nas oplemenjuje.
Direktorat za interkulturalizam koji je osnovan u julu 2022 i za samo nešto više od dvije godine postojanja do sada je ostvario tri manifestacije za mlade Direkt Interkulturala Montenegro 2022, 2023, 2024 čime stremi da izgradi društveni pokret mladih u Crnoj Gori i interkulturalni u regionu i povezao se sa globalnim društvenim pokretima:
-u prvom konkursu za fondiranje projekata NVO-a iz oblasti interkulturalizma sponzorisao 13 organizacija;
-organizovao prvu konferenciju sa Savjetom Evrope Sjever-Jug centar za interkulturalni dijalog na temu mladi u digitalnom dobu;
-pokrenuo inicijativu za međudržavnu komisiju za interkulturalizam sa Sjevernom Makedonijom;
-proširio tematsko društveno polje i proširio javni diskurs plemenitijim i pozitivnijim terminima javnog govora, razmišljanja i razmjene
i sada izradio prvu nacionalnu strategiju za interkulturalizam i društvenu koheziju čime je postavio normativne temelje i smjernice.
Crna Gora treba da postane dostojna je prva ekološka država, zemlja utočišta i gostoprimstva u kojoj je u jednom presudnom trenutku udomila izbjeglice sa više zaraćenih strana i imala 25% stanovništva, zemlja socijalne pravde.
Građanska, progresivna, demografska, multikulturalna, ekološka zemlja socijalne pravde dostojna uzvišene vizije svog ustavnog ustrojstva.
Institucionalna i moralna odgovornost da se to realno postane i dobije zdraviji, vedriji i isplativiji brend kao zemlja interkulture. Crna Gora kao vrijedonosno društvo i zemlja interkulture.